اقتصادنیوز: رییس کل گمرک ایران با بیان اینکه در شهریورماه بحث ابهام در مورد مابه التفاوت های ارزی باعث حبس کالاها در گمرک شده بود، اظهار داشت: ترخیص کالاها در گمرک به حالت عادی در آمده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا ، فرود عسگری گفت: در مقطع شهریورماه بحث مابه التفاوت های ارزی درباره ترخیص کالاهایی که قبلا ثبت سفارش شده بودند، مطرح بود و درباره میزان مبلغ ابهام وجود داشت؛ مشخص نبود چه سازمانی این پول را باید وصول کند و با حبس کالاها و مشکلاتی در گمرکات روبرو بودیم.

وی افزود: در نهایت با مصوبه دولت تکلیف مشخص شد و این موضوع روند ترخیص کالاها را سرعت بخشید. طبق مصوبه مابه التفاوت ها را بانک های عامل باید وصول و برای گمرک گواهی صادر کنند.

مسعود خوانساری؛ رییس اتاق تهران در شهریور ماه نسبت به حبس کالاها در گمرکات کشور و اثرات سوء آن هشدار داده بود. رییس کل گمرک با بیان اینکه تکلیف کالاهایی که باید مابه التفاوت را پرداخت کنند هم مشخص شده است، گفت: با ابلاغ فهرست ۳ هزار و ۷۰۰  قلم تعرفه که مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت شدند هم روند سرعت بیشتری پیدا کرد و الان وضعیت ترخیص کالاها به حالت عادی برگشته است و ما با چالش خاصی مواجه نیستیم.

عسگری در پاسخ به این سوال که سرعت ترخیص چقدر است، گفت: در گمرک، از طریق سامانه از راه دور اظهارها صورت می گیرد و افراد هر لحظه از شبانه روز می توانند تحت بستر وب کالاهایشان را اظهار کنند.

وی توضیح داد که گمرک حدود ۴۰ درصد کالاهای مربوط به واحدهای تولیدی، فعالان مجاز اقتصادی و آنهایی که شاخص هایی برای شان تعریف کرده است را بدون ارسال به سیستم ارزیابی کارشناسی، به طور مستقیم به سطح یک کنترل سیستمی ارسال می کند تا با کمترین زمان ترخیص شوند. رییس کل گمرک ادامه داد: تنها در صورتی این اتفاق رخ نمی دهد که کالاها نیازمند مجوزهای سازمان های مختلف مثل استاندارد و… باشند.

عسگری در ادامه به موفقیت های گمرک اشاره کرده و گفت: در حال حاضر در گزارش شاخص ‌رقابت‌پذیری جهانی بهترین رتبه ای که ایران کسب کرده مربوط به مولفه روند ترخیص کالا است که رتبه ۷۱ را کسب کرده ایم؛ در شاخص تجارت فرامرزی هم ۴۵ واحد صعود کرده ایم که مربوط به پنجره واحد و تجارت مرزی گمرک بوده و رتبه کشورمان از ۱۶۶ به ۱۲۱ ارتقاع پیدا کرده که هر دو شاخص مربوط به عملکرد گمرک و استفاده از سامانه پنجره واحد می شود.